Zuby moudrosti


Jako zuby moudrosti se označují třetí stoličky, které se obvykle prořezávají až během 18.-24. roku života. Předpokládá se, že název zuby moudrosti pramení z toho, že se objevují mnohem později než všechny ostatní zuby. U současného člověka pozbyly svou funkci, protože měkká potrava nevyžaduje takové mechanické zpracování v dutině ústní, jako tomu bylo v daleké minulosti. V důsledku toho došlo ke zkrácení čelistí a třetí stoličky často nemají dostatek místa k tomu, aby se prořezaly a správně zařadily do zubního oblouku. Problémy s prořezáváním zvláště dolních zubů moudrosti trpí až každý pátý člověk.

Třetí stoličky


Třetí stoličky jsou typickým příkladem monofyodontního zubu: vyrůstají jen jednou za život. Nejčastěji mají dva kořeny. Kvůli omezenému prostoru v čelisti se stává, že se prořezávají šikmo nebo dokonce horizontálně. V tom případě je často nutné chirurgické odstranění takového zubu. Někdy se některá třetí stolička neprořeže vůbec.

Zdravotní problémy provázející zuby moudrosti


Retence zubů moudrosti


Retence zubů, tedy stav, kdy se zub nemůže z nějakého důvodu prořezat, může postihnout jakýkoliv zub, ale u zubů moudrosti je nejčastější. Při zánětlivých komplikacích hovoříme o obtížném prořezávání zubů (Dentitio difficilis), při kterém se objevují bolesti, problémy s otevíráním úst, otok tváře nebo i vysoká horečka a celková schvácenost.

Zánět dásně


Zvláště je-li zub prořezán jen částečně, nebo ještě navíc šikmo k ostatním zubům, je téměř nemožné odstranit plak, který se přirozeně usazuje na krčku zubu. To často vede k zánětu dásně okolo třetí stoličky a při oslabení imunity se zánět může rozšířit i na ostatní tkáně.

Zubní cysta


U neprořezaného zubu může dojít k degeneraci zubního váčku, ve kterém se zub vyvíjel. Buňky ameloblasty, které sedí na povrchu skloviny neprořezaného zubu, během zakládání zubu v čelisti produkovaly sklovinu. Někdy, nedojde-li k prořezání zubu, ameloblasty pokračují v sekreční činnosti a vytvoří cystu. Ta může být infikována (a dojde k zánětu čelisti) nebo se může tiše zvětšovat. Zubní cysta pak oslabuje okolní kost a může způsobit až zlomeninu postižené čelisti.
7 nocí v luxusním apartmánu pro dvě osoby jen za 9999Kč!

Vyhrajte zájezd do Španělska!

Dvoutýdenní jazykový pobyt v Londýně za super cenu!

Vyhrajte letenku do Paříže a večeři pro 2!

Letenky do evropských metropolí od 1111Kč!

čtěte více na www.dovolena-levne.cz


zdroje:
cs.wikipedie.org